فیلم اکشن

///فیلم اکشن

فیلم اکشن

فیلم اکشن یک ژانر فیلم است که در آن شخصیت اصلی یا قهرمانان به مجموعه ای از چالش هایی که معمولا شامل خشونت، فیلم اکشن مبارزه گسترده، شاهکارهای فیزیکی و تعقیب وحشتناک است، فیلم اکشن رانده شده است.

فیلم های اکشن مستلزم داشتن یک قهرمان است فیلم اکشن مجرب و مبارزه با شانس باورنکردنی است که شامل شرایط تهدید کننده زندگی، تبهکاری و یا تعقیب است که معمولا برای پیروزی در قهرمان اتفاق می افتد، فیلم اکشن هرچند تعداد کمی از فیلم ها در این ژانر به پیروزی برای وحشی پیشرفت در CGI باعث شده است که ترتیب عمل و سایر جلوه های بصری که نیاز به تلاش های حرفه ای های شیرین کاری در گذشته بوده اند، ارزان تر و آسان تر شود.(فیلم اکشن)

با این حال، واکنش به فیلمهای اکشن که حاوی مقادیر قابل توجهی از CGI هستند مخلوط شده اند، به عنوان فیلم هایی که از انیمیشن های کامپیوتری برای ایجاد واقعیت های غیرواقعی و بسیار باور نکردنی استفاده می شود اغلب با انتقاد مطابقت دارد. در حالی که اکثریت مدت زمان فیلم در فیلم بوده است، سبک ژانر اکشن در دهه ۱۹۷۰ با افزایش استقامت و جلوه های ویژه شروع به رشد کرد.(فیلم اکشن)

صحنه های اکشن مشترک در فیلم ها به طور کلی، اما فیلم اکشن نه محدود به، تعقیب خودرو، مبارزه و gunplay و یا تیراندازی.این سبک به طور مستقیم با ژانرهای هیجان انگیز و ماجراجویی همراه است و همچنین فیلم اکشن ممکن است شامل عناصر داستان درام و داستان جاسوسی باشد.

فیلم های اکشن ابتدایی

بعضی از مورخان، “سرقت قطار بزرگ” ۱۹۰۳اولین فیلم اکشن هستند. در طول دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، فیلم های مبتنی بر اکشن اغلب فیلم های ماجراجویی “swashbuckling” بودند که در آن بازیگران، مانند داگلاس فیربنکس، شمشیرهایی در قطعه های کوتاه مدت یا غربی ها داشتند. فیلم های هندی هند در این دوران به عنوان فیلم های شیرین شناخته شد.

دهه ۱۹۴۰ و دهه ۱۹۵۰ فیلم “اکشن” را در قالب جدیدی از فیلم های جنگی و گاوچران دید. آلفرد هیچکاک در ژانر جاسوسی-ماجراجویی گنجانده است، در عین حال استفاده از اجزای مجموعه ای از عملگرایان مانند صحنه های معروف کریستین و موزه کوه راشورور در شمال توسط شمال غربی ۱۹۵۹٫ این فیلم همراه با یک ماجراجویی جنگی به نام The Guns of Navarone1961، البرت آلبرت برکلی و هری سلزمن را به سرمایه گذاری در جاسوسی ماجراجویی خود، بر اساس رمان های ایان فلمینگ الهام گرفته است.

موفقیت طولانی مدت فیلمها و سریهای جیمز باند که در فیلمهای اکشن از دهه ۱۹۶۰ تحت سلطه بود یک جنبش از فیلم اکشن مدرن را به نمایش گذاشت: قهرمان مجرب. شخصیت های بزرگتر از زندگی یک ارتش یک مرد واقعی بودند؛ فیلم اکشن قادر به ارسال متفکران شرور پس از برش از دستاوردهای یکبار مصرف خود را به روش های به طور فزاینده ای خلاق. چنین قهرمان هایی با یک لاینر، پانزده و آرامش خشک می شود.

فیلمهای بوند نیز از بریدن سریع، پیاده روی اتومبیل، دعوا های مشت، انواع سلاح ها و ابزارها و دنباله های دقیق اکشن استفاده کردند.

John Sturges، Producer-Director، ۱۹۶۳ فیلم “فرار بزرگ”، شامل زندانیان متفقین جنگ در تلاش برای فرار از اردوگاه POW آلمان در جنگ جهانی دوم، و آیکون های آینده ژانر اکشن شامل استیو مک کوئین و چارلز برنسون، نمونه ای از اقدام است نمونه اولیه فیلم اکشن.

فیلم های اکشن دهه ۱۹۷۰

در طول دهه ۱۹۷۰، داستان های خشمگینانه و درام های جنایی شهری شروع به تکامل کرد و خود را با سبک “اقدام” جدید متصل می ساختند و منجر به یک رشته فیلم های افسر پلیس مونیخ مانند Bullitt1968، The French Connection 1971 و The هفت-یو پی اس ۱۹۷۳ کثیف هری ۱۹۷۱اساسا ستاره خود را، کلینت ایستوود، را از نوع گاوچران خود برداشت، و او را به عنوان قهرمان سبک قهرمانی فیلم شهری قلمداد کرد. در بسیاری از کشورها محدودیت های زبان، محتوای بالغ و خشونت از بین رفته است و این عناصر گسترده تر شده اند.

در دهه ۱۹۷۰، فیلمهای رزمی هنری از هنگ کنگ با مخاطبان غربی محبوب شد و الهام بخش فیلم های بودجه بزرگ مانند بروس لی وارد اژدها ۱۹۷۳ شد. چاک نوریس هنرهای رزمی را با “پلیس و دزدان” در فیلم هایی مانند Good Guys Wear Black 1978 و Force of One1979 مخلوط کرد.

از ژاپن، Sonny Chiba در اولین فیلم هنرهای رزمی خود در سال ۱۹۷۳ بازی کرد و کاراته کیبا را نام برد. او موفق به کسب موفقیت بین المللی شد سری جنگنده خیابانی ۱۹۷۴ که او را به عنوان هنرپیشه معروف هنرهای رزمی ژاپن در سینمای بین المللی تاسیس کرد.

او همچنین نقش ماسه اویما در قهرمان مرگ، کاراته خرس فیرتر و کاراته برای زندگی ۱۹۷۵-۱۹۷۷ را بازی کرد. فیلم های چیبا نه فقط توسط هنرهای رزمی محدود شده بلکه همچنین هیجان انگیز اکشن Doberman Cop و Golgo 13: Assignment Kowloon – هر دو از ۱۹۷۷ jidaigekiسامورایی Shogun – 1978، Reincarnation سامورایی – ۱۹۸۱ و داستان علمی تخیلیGI Samurai – 1979

فیلم های اکشن دهه ۱۹۸۰

در دهه ۱۹۸۰، هالیوود بسیاری از بازیگران بزرگ بودجه را با بازیگران مانند سیلوستر استالونه، آرنولد شوارتزنگر، لورنزو لاماس، مایکل داودیوف، چارلز برنسون و بروس ویلیس ساخت. استیون اسپیلبرگ و جورج لوکاس به سبک الهام گرفته از باند با اظهارات اژدها ۱۹۸۱پرداختند.

در سال ۱۹۸۲، نیک نولت، بازیگر سابق جان سینا و ادی مورفی، کمدین کمدی، سوابق کاری جعبه را با کمدی ۴۸ ساعته شکست دادند که به عنوان اولین فیلم “دوستدار پلیس” به حساب می آمدند. در همین سال، سیلوستر استالونه در اولین Blood اولین قدم در سری فیلم های رمبو بود که شخصیت جان رمبو آیکون فرهنگ پاپ را ساخت.

۱۹۸۴ شروع به شروع حق رای دادن ترمیناتور با لیندا همیلتون و آرنولد شوارتزنگر را آغاز کرد. این داستان یکی از مهمترین نقشهای یک زن در عمل را فراهم می کند و همیلتون نیاز به تلاش گسترده برای ایجاد یک ساختار قوی دارد.

سلاح مرگبار ۱۹۸۷ با بازی های مل گیبسون، دنی گلوور و دارلین عشق یکی دیگر از فیلم های مهم فیلمبرداری دهه بود و یکی دیگر از کلاسیک های سبک “دوستدار پلیس”، راه اندازی یک حق رای دادن که ۳ دنباله را ایجاد کرد.

فیلم “Die Hard” در سال ۱۹۸۸ به خصوص در توسعه ژانر اکشن تاثیر گذار بود. در این فیلم، بروس ویلیس یک کارآگاه پلیس نیویورک را بازی می کند که به طور غریزی در یک ساختمان تروریستی در لس آنجلس ادغام می شود. استفاده از یک قهرمان مستقل موریک، مجرب همیشه یک موضوع مشترک از جیمز باند به جان رمبو است، اما جان مک کلین در Die Hard بسیار بیشتر از یک فرد “روزمره” است که شرایط آن به یک قهرمان غیرت تبدیل می شود. این فیلم یک الگویی برای تعدادی از تقلید ها مانند Under Siege 1992 و “مرگ ناگهانی” که از یک فرمول مشابه در یک محیط متفاوت استفاده می کند، تنظیم می کند.
تا پایان دهه ۱۹۸۰ تأثیر فیلم موفق در تقریبا هر ژانر احساس می شود

فیلم های اکشن دهه ۱۹۹۰

مانند ژانر غربی، فیلم های جاسوسی و همچنین فیلم های شهری اقدام به شروع به تظاهرات خود کردند و با انقلاب رو به رشد در CGI تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر تنظیمات “دنیای واقعی” شروع به فریب دادن به طور فزاینده ای کردند محیط ها این دوره جدید فیلم های اکشن اغلب دارای بودجه هایی بود که بر خلاف هر یک از آنها در تاریخ فیلم های فیلم بود.

موفقیت بسیاری از دنباله های هری کثیف هری و جیمز باند ثابت کرده است که یک فیلم اکشن موفقیت آمیز می تواند منجر به یک حق رایانه ای ادامه یابد. بنابراین، دهه ۱۹۸۰ و دهه ۱۹۹۰ افزایش هر دو بودجه و تعدادی از توالی هایی که فیلم به طور کلی می توانست داشته باشد.

این منجر به افزایش تعداد فیلمسازان برای ایجاد فن آوری های جدید شد که به آنها اجازه می داد رقابت را از بین ببرد و مخاطبان را به ارتفاعات جدید ببرد. موفقیت Tim Burton’s Batman 1989 منجر به رشته ای از توالی های مالی موفق شد. در طول یک دهه ی اخیر، آنها قابلیت حیاتی یک فیلم جدید را در فیلم های کمیک را نشان دادند.
اکشن نیز در بازار مستقیم به ویدیو تبدیل شده اند. شیکاگو تریبون در سال ۱۹۹۴ گزارش داد که
فیلم اکشن مستقیم به ویدیو آسان است که در قفسه های فروشگاه قرار بگیرد، زیرا معمولا در عنوان آن “مرگ”، “مرگ”، “آینده” یا “خون” است. پوشش جعبه های ویدئویی به طور معمول یک مرد ناهموار را نشان می دهد که نوعی سلاح نیمه اتوماتیک را در فضای تخریب فناوری پیشرفته دارد.

توطئه ها عملا قابل تعویض هستند: پلیس خشن، قاتل سریال وحشیانه را دنبال می کند؛ عامل FBI دشوار و یا عامل DEA جنگنده های مواد مخدر آمریکای جنوبی؛ عامل سختگیر CIA در تروریستهای خاورمیانه است؛ پلیس سایبورگ سخت

فیلم های اکشن سال ۲۰۰۰

در حالی که فیلمهای اکشن همچنان به عنوان فیلم ژانر متوسط بودجه همچون مورد نیاز همچنان به شکوفایی ادامه می یافت، همچنین با تصاویری از چادر ستون در دیگر ژانرها همخوانی داشت. برای مثال، Star Trek 2009 چندین داستان علمی تخیلی و مفاهیم مانند سفر زمان را از طریق یک سیاهچاله داشته است. با این حال، بیشتر فیلم ها در اطراف توالی های اکشن ساخته شده اند، بسیاری از آنها کاملا متعارف دست به دست، تیراندازی در حالی که جنگ ستارگان اصلی برجسته برخی از این نوع از جنگ، تاکید بر تاکید ستاره کشتی ها و dogfights در فضای بیرونی بود. فیلم های جدیدتر برجسته تر دوئل lightsaber، گاهی بیشتر شدید و آکروباتیک از اصل. بعضی از فیلمهای فن نیز صحنه های دوئلی مشابه مانند سه گانه prequel دارند. این اقدام با یک پیچ و تاب علمی تخیلی بود. روند با فیلم هایی مانند سری The Matrix و The Dark Knight، این است که مبارزه با دست و پا زدن و تکنیک های هنر رزمی آسیا در حال حاضر به طور گسترده ای در فیلم های علمی تخیلی و فیلم های ابرقهرمان استفاده می شود.

سیلوستر استالونه ‘The Expendables’ با استفاده از بازیگران ستاره های فعالیت های ۱۹۸۰ در کنار بازیگران جدید در ژانر مانند جیسون استاتهام، نوستالژی را برای سن طلایی فیلم های اکشن به تصویر کشید.

در سری سریع و خشمگین، فیلم اصلی اکشن فیلم تعقیب خودرو، راننده قطعه مرکزی است، همانطور که در دهه ۱۹۷۰ در فیلم Smokey و Bandit بود.

سینمای اکشن هنگ کنگ

در حال حاضر، فیلم های اکشن نیاز به کار شیرین کاری و جلوه های ویژه بسیار گران هستند. به همین ترتیب، آنها به عنوان یک ژانر بزرگ استودیویی در هالیوود در نظر گرفته می شوند، اگر چه این مورد در سینمای اکشن هنگ کنگ نیست، جایی که فیلم های اکشن اغلب تغییرات مدرن فیلم های رزمی است. با توجه به ریشه های آنها و بودجه های پایین تر، فیلم های اکشن هنگ کنگ معمولا بر روی آکروباتیک فیزیکی متمرکز می شوند، هنرهای رزمی با صحنه های مبارزه، بازی تفنگ تلطیف شده و کارهای خطرناک شیرین انجام شده توسط بازیگران برجسته شیرین کاری انجام می شود. از سوی دیگر، فیلم های اکشن آمریکایی عمدتا شامل انفجار بزرگ، تعقیب خودرو، دوچرخه سواری و جلوه های ویژه CGI می شوند.

سینمای اکشن هنگ کنگ در اوج خود از دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ بود، زمانی که فیلم های آن با تکنیک های جدیدی که در نهایت توسط فیلم های هالیوودی به تصویب رسید، تجربیات و محبوبیت تکنیک های جدیدی را به نمایش گذاشتند. این در اوایل دهه ۱۹۷۰ با فیلم های هنر رزمی بروس لی آغاز شد که منجر به موجی از فیلم های برلوسکنی شد که در نهایت به پایان دهه از فیلم های کمدی کونگ فو جکی چان منتقل شد.

در طول دهه ۱۹۸۰، سینما اقدام هنگ کنگ خود را با فیلم های مختلف جدید اختراع کرد. این شامل فیلم های هنرهای رزمی مدرن شامل آکروباتیک فیزیکی و کار شیرین کاری خطرناک جکی چان و تیم شیرین کاری او، و همچنین Yuen Biao و Sammo Hung؛ فیلم های سیم فو و وکسیا Jet Li، Donnie Yen، Yuen Woo-Ping و Tsui Hark؛ تفنگ فو، خونریزی قهرمانانه و فیلم های سه گانه چو یون چربی، رینگو لام و جان وو؛ و دختران با فیلم های اسلحه از میشل Yeoh و ماه لی.

ماجراجویی اکشن

زیرنویس ژانر فیلم ماجراجویی نیز هست. به طور معمول، این فیلم ها در مکان های عجیب و غریب قرار می گیرند و اغلب شامل قهرمان سفر به نقاط مختلف جهان می شوند. فیلم های زیادی با این ژانر ترکیبی وجود دارد. نمونه هایی از حق رای دادن ایندیانا جونز و اکثر فیلم های ابرقهرمان است.

کمدی اکشن

Subgenre شامل اکشن و طنز. Subgenre روند محبوب در ۱۹۸۰s شد، زمانی که بازیگران که به خاطر پس زمینه آنها در کمدی شناخته شده بودند، مانند ادی مورفی، شروع به گرفتن نقش در فیلم های عمل کرد. فیلم های کمدی مانند Dumb & Dumber و House Big Momma که حاوی زیرمجموعه های Action-laden هستند، بخشی از این ژانر ترکیبی نیستند.

صحنه های اکشن نقش کمتری در کمدی های اکشن دارند. چهره های مشترک کمدی کارگردان فیلم پلیس دوست دارد، از جمله ۴۸ ساعت. ۱۹۸۲، Beverly Hills Cop1984، سلاح مرگبار ۱۹۸۷، Midnight Run 1988، Bad Boys 1995، Rush Hour 1998، The Rundown 2003، Hot Fuzz 2007، The Nice Guys 2016 و Zootopia متحرک ۲۰۱۶٫ یکی دیگر از اجراهای محبوب کمدی، کمدی هنرهای رزمی است که از دهه ۱۹۸۰ در سینمای اکشن هنگ کنگ محبوب شده است؛ جکی چان، معروفترین نمونه همراه با سامگو آویز و استفن چو است.

جرایم اکشنی

ترکیبی از فیلم اکشن و فیلم جرم و جنایت، فیلم های اکشن جرم شامل اقدامات مجموعه ای مانند تیراندازی، انفجار و تعقیب خودرو در یک محیط جنایی است. در حالی که جنایتی معمولا در هر فیلم اکشن نشان داده می شود، این فیلم ها به طور خاص شامل شخصیت های اصلی هستند که عمدتا پلیس / جنایتکاران هستند، و اغراق، تجارت غیر قانونی، تحقیق و یا جرم و جنایت، اغلب تمرکز داستان است. نمونه هایی از جمله New Jack City، Collateral، Day Training، King’s Street، Dark Blue، End Watch، Sabotage، Believer، Asura: City of Madness، Master، Heat و American Made است.

نمایشنامه اکشن

Subgenre شامل اکشن و درام. این فیلم ها اغلب دنباله های اکشن را با موضوعات جدی و بینش شخصیت ترکیب می کنند. نمونه هایی از جمله تفنگ توپ، روز پاتریوت، آخرین قلعه، سرکار، لینگاا، جی سیمه و پیگیری سرد است.

وحشت اکشن

یک Subgenre ترکیبی از نفوذ نیروی شیطانی، رویداد، یا شخصیت فوقالعاده از فیلم های ترسناک با مبارزه با تفنگ و فرار از ژانر اکشن. تم ها و یا عناصر اغلب در فیلم های معمول ترسناک شامل گور، شیاطین، حیوانات ظالمان، خون آشام ها و اغلب زامبی ها هستند.

این دسته همچنین می تواند عناصر را از سبک فانتزی بگیرد. نمونه هایی از آن عبارتند از بیگانگان، ارتش تاریکی، Resident Evil، Ghost Rider، آنها زندگی می کنند، سیاره ترور، Predator، Undead، من دیدم شیطان، قطار به بوسان، روز قیامت، عالم اموات، ۲۸ Constantine، Swamp Thing، Priest، The Crow، سپیده دم، افزایش عمیق، از غروب تا سپیده دم، تیغه، لژیون و پایان روزها.

 

هیجان انگیز اکشن

این نوع فیلم ها با اسلحه ها، انفجارهای سرد و قطعات شگفت انگیز ساخته شده است. این نوع فیلم ابتدا در دهه ۱۹۷۰ در فیلم هایی مانند Dirty Harry و The French Connection توسعه داده شد و در سالهای دهه ۱۹۸۰ نمونه هایی از هابیل مگا پرفروش در آثار Die Hard و سلاح کشنده. این فیلم ها اغلب دارای یک نژاد در برابر ساعت، خشونت فراوان و یک متجاوز آشکار و اغلب غم انگیز شر است.

اگرچه ممکن است عناصری از جنایات یا فیلم های رمز و راز را شامل شوند، این جنبه ها به این اقدام برگشته اند. دیگر آثار مهم عبارتند از هویج پخته شده، پنجه، عاشقانه واقعی، نقطه شکستن، رزمندگان، بولیت، هفت-یو پی اس، کبری، رمبو: قسمت اول خون، Taken و جان ویک. [۳۰] Subgenre Die Hard، که در آن داستان در مکان محدود قرار دارد؛ یک ساختمان، هواپیما یا کشتی – که تحت تأثیر عوامل دشمن گرفته شده یا تحت تهدید قرار گرفته است، اما با یک قهرمان تنها که با استفاده از خفا و حیله گری برای مبارزه با آنها به مبارزه می پردازد، مبارزه می کند. [۳۱] محبوب شده است در هالیوود به دلیل جذابیت جمعیت و سادگی نسبی مجموعه های ساخت چنین قطعه محدود.

نمونه هایی از جمله Under Siege حملات تروریستی، Arrow Broken تروریست ها یک سلاح هسته ای را از یک بمب افکن B-2 ربودند مارها در یک هواپیما مارهای سمی بیش از یک هواپیمای مسافربری، Speed تروریست اتوبوس ، Under Siege 2: Territory Dark، و Derailed گروگان ها در قطارها و اتوبوس ها به دام افتاده اند، مرگ ناگهانی تروریست ها از یک استادیوم یخ یخچال، Passenger 57، Decision Executive، و Air Force Oneگروگان ها در هواپیما به دام افتاده اند ، Con Airمجرمان بر روی یک هواپیمای حمل و نقل، و Half Last Dead و The Rockجنایتکاران یا تروریست ها را به زندان می اندازند پل بلوتر: بازار املاک و مستغلات اخیرا دروغین از این روند به عنوان مرگ سخت در یک بازار.
Subgenre که به طور باورنکردنی محبوب در ۸۰s با فیلم های مانند ۴۸ ساعت، سلاح های مرگبار و بورلی هیلز پلیس تبدیل شد. آنها معمولا شامل دو قهرمان ناسازگار می شوند که تقریبا همیشه افسران پلیس هستند که رابطه آنها با پیشرفت این طرح تغییر می کند. این ژانر در سالهای ۲۰۰۰ با فیلم هایی مانند Hour Rush، Bad Boys، The Guys Nice، و Probation دیدار کرد.

فیلم افتضاح

عناصر هیجان انگیز و بعضی اوقات داستانهای علمی تخیلی، درگیری اصلی این سبک نوعی فاجعه طبیعی یا مصنوعی است مانند سیل، زلزله، طوفان، آتشفشان، پاندمی و غیره. نمونه هایی از جمله روز استقلال، نور روز، زلزله، ژئواستورم، ۲۰۱۲، روز بعد از فردا، ماجراجویی پوزیدون، پوزیدون، انفجار دره، پاره دانته، درگیری های عمیق، آتشفشان، هسته، آرماگدون، تیریست، پومپی، سن آندریاس، در طوفان، موج پنجم و طوفان غرق شدن.

هنرهای رزمی

Subgenre از فیلم اکشن، فیلم های هنر رزمی شامل مبارزه های دست به دست در میان شخصیت ها است. معمولا فیلم ها ارزش جذابیت و سرگرمی اصلی و اغلب روش داستان داستان، بیان شخصیت و توسعه است. فیلم های هنرهای رزمی دارای شخصیت های زیادی هستند که هنرمندان رزمی هستند. این نقشها اغلب توسط بازیگران ایفا می شود که هنرمندان واقعی هستند.

اگر نه، بازیگران معمولا به شدت در آماده سازی برای نقش خود آموزش می دهند. روش دیگری برای رفتن به این مسئله این است که مدیر عامل میتواند بیشتر بر روی اقدامات تلویحی یا ترفندهای فیلمسازی تکیه کند.

مثال هایی از فیلم های هنگ کنگ مانند داستان پلیس، کونگ فو هستل، ترسناک، مشت از افسانه، استاد مست، ورود به اژدها، شانگهای ظهر، میمون آهن، فلش نقطه، و شئولین فوتبال، و همچنین کاراته بچه، نیروی از یک، نینجا آدمکش، Ong-Bak، هشت پا، کشتن بیل، تنها گرگ McQuade، مورتال کامبت، لاک پشت های نینجا مونتاژ نوجوان، رید: رستگاری، قهرمان مرگ، کاراته Bearfighter، دوبرمن Cop، Golgo 13: اعطای Kowlon، بزرگ مشکل در Little China، فرشتگان چارلی و سری The Street Fighter  نوعی از ژانر Wuxia است، سبک ژانر فانتزی که معمولا در آسیا باستان تنظیم شده است، جایی که مهارت در هنرهای رزمی می تواند توانایی های خارق العاده ای مانند پرواز و جادوی مانند توانایی ها را فراهم کند.

اقدام علمی تخیلی

به اشتراک گذاری بسیاری از قراردادهای فیلم علمی تخیلی، فیلم های علمی تخیلی بر روی تفنگ بازی، جنگ های فضایی، سلاح های اختراع، و دیگر عناصر علمی تخیلی که در زمینه فیلم اکشن جاسازی شده است.

مثال هایی از G.I. سامورایی، Terminator 2، The Matrix، Total Recall، Report Minority، Island، Wars of the Star، Men in Black franchise، Aliens، I Robot، Transformers، بازی گرسنگی، تعادل، ناحیه ۹، Serenity، Akira، Paycheck، Predator، RoboCop، آواتار، دیوانه حداکثر ۲، متناوب، آنها زندگی می کنند، فرار از نیویورک، انسان تخریب، Virtuosity و عنصر پنجم.

فیلم جاسوسی

در آن قهرمان عموما یک عامل دولتی است که باید اقدامات خشن علیه عوامل یک دولت رقیب یا (در سال های اخیر) تروریست ها انجام دهد. آنها اغلب در مورد جاسوس هایی که در تحقیق در مورد وقایع مختلف، اغلب در مقیاس جهانی حضور دارند، چرخش می کنند.

این Subgenre با موضوع جاسوسی داستانی، یا به شیوه ای واقع بینانه مانند اقتباس از جان Le Carré و یا به عنوان پایه ای برای فانتزی (مانند جیمز باند)، در نظر گرفته می شود. این جنبه مهمی از سینمای بریتانیا است با مدیران برجسته انگلیسی مانند آلفرد هیچکاک و کارول رید، که مشارکت قابل توجه و فیلم های بسیاری را در سرویس Secret Service انگلیس انجام می دهد.

Subgenre ترکیبی از فرار هیجان انگیز، اعمال سنگین، جنگ های سبک، هیجان های تکنولوژیکی و مکان های عجیب و غریب را نشان می دهد. همه فیلم های جاسوسی در سبک اکشن قرار نمی گیرند، تنها کسانی که اقدام سنگین را نشان می دهند مانند تیراندازی مکرر و تعقیب ماشین در اکشن، فیلم های جاسوسی با اقدام کمتر در ژانر هیجان انگیز قرار می گیرند

(ورود جاسوسی در زیر ژنرال های فیلم هیجان انگیز را ببینید. فیلم های اکشن از این زیرنقشه شامل کازینو رویال، ماموریت: حق رای دادن غیر ممکن، رونین، دروغ واقعی، نمک، از پاریس با عشق، بین المللی، بازی های پاتریوت، ، خانم Congeniality، و جیسون بورن در مجموعه بورن.
فیلم Superhero
معمولا با داشتن عناصر داستان علمی تخیلی و فانتزی، آنها تمرکز خود را بر روی اعمال یک یا چند ابرقهرمان، که معمولا دارای توانایی های فوق العاده ای هستند و به حفاظت از مردم اختصاص داده شده است. این فیلم ها تقریبا همیشه اکشن گرا هستند و اولین فیلم یک شخصیت خاص اغلب شامل تمرکز بر منشاء قدرت های ویژه، از جمله اولین مبارزه علیه معروف ترین شخصیت شناخته شده است.

برخی از ابرقهرمانها اغلب از Marvel و DC هستند، یا می توانند ساخته شوند. نمونه هایی از جمله بتمن بگینز، مرد آهنین، فانوس سبز، مرد عنکبوتی، Avengers، X-Men، Thor، Captain America: The Avenger First، Daredevil، Hulk، Wonder Woman، Kick-Ass، بازگشت سوپرمن و لیگ عدالت

بازیگران

بازیگران از دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مانند جان وین، استیو مک کوئین و لی ماروین، مشعل را در دهه ۱۹۷۰ به بازیگران مانند بروس لی، تام لافلین، چارلز برنسون، چاک نوریس، کلینت ایستوود و سانی چیبا گذراندند.

در دهه ۱۹۸۰، مل گیبسون و دنی گلوور دارای یک رشته محبوب از فیلم های “دوست پسر” در حق رای دادن سلاح های مرگبار بودند. از اواسط دهه ۱۹۸۰، بازیگران مانند آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه، سلاح های خودکار را در تعدادی از فیلم های اکشن به کار بردند.

هنرمندان رزمی سران با استیون سایگال و ژان کلود ون Damme تعدادی از فیلم ها را ساخته اند. بروس ویلیس یک قهرمان الهام گرفته از غربی در سری محبوب بازی های مرگبار سری بازی های اکشن بازی کرد.

در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰، بازیگران آسیایی چو یون چربی، جت لی و جکی چان در تعدادی از انواع مختلف فیلم های هالیوودی ظاهر شدند و بازیگران آمریکایی وسلی اسنیپس و وین دیزل هم نقش های زیادی داشتند.

در حالیکه کینو ریوز و هریسون فورد هر دو نقش های اصلی در فیلم های علمی تخیلی اکشن The Matrix و Blade Runner داشتند، آنها بعدا به تعدادی ژانر اکشن دیگری مانند فیلم های اکشن-ماجراجویی خاتمه دادند. بازیگر آمریکایی متد دیمون، که برای جایزه اسکار برای نمایش حساس خود از یک نابغه ریاضی که به عنوان نگهدارنده در Good Will Hunting کار می کرد، نامزد دریافت جایزه اسکار شد، که بعدها به عنوان یک قهرمان اکشن با جشن بسکتبال جیسون بورن پرچم خودرو و تفنگ پر شده بود.

همین اتفاق افتاد به تام کروز، که تبدیل به یک ستاره بالغ با ماموریت: سری غیر ممکن، جک ریچر و دیگر فیلم ها تبدیل شده است. لئوناردو دی کاپریو یکی دیگر از نمونه های خوبی از آن است، اما بدون حق رای دادن فیلم به عنوان قبلی. بازیگران اروپایی مانند بلژیک ژان کلود ون Damme (Bloodsport، Hard Target، Timecop)، ژان رنو فرانسوی (Ronin و Mission: Impossible)، سوئد Dolph Lundgren (مرحله نهایی مسابقات در Little Tokyo، سرباز جهانی، The Expendables)، ایرلندی کالین فرل (SWAT، Daredevil، معاون میامی) و انگلیسی جیسون استاتهام (The Transporter، Expendables، Crank) در چندین فیلم اکشن در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰s ظاهر شد.

شخصیت های زن و بازیگران

بازیگران زن با نقش های مهم و فعال در فیلم های اکشن عبارتند از بری لارسون، الیزابت اولس، میشل یو، لوسی لیو، سینتیا روتروک، میشل رودریگز، میلا یووویچ، کیت بکینزیل، آنجلینا جولی، اسکارلت یوهانسون، اوما تورمن، ساندرا بولاک، زوال سالدا، سگورونی Weaver، Linda Hamilton، Sanaa Lathan، Geena Davis، Halle Berry، Emily Blunt، Zhang Ziyi، Maggie Q، Keira Knightley، Charlize Theron، Demi Moore، Cameron Diaz، Drew Barrymore، Jennifer Lawrence، Annette O’Toole، Jennifer Connelly، Brigitte نیلسن، کری آن ماس، لوری پتی، جسیکا آلبا و جیمی لی کورتیس.

پس از یک موفقیت حرفه ای در مانع، Zoë بل اخیرا برای تبدیل شدن به یک ستاره اکشن در حق خود را به تصویب رسید، و رندا Rousey و گینا کارانو هر دو از پس زمینه هنر رزمی مخلوط برای نقش های اکشن آمده است.

افزایش تعداد فیلم هایی که زنان را به عنوان قهرمانان اقدام می کنند تولید می شود. این جشنواره توسط جشنواره فیلم زنان آرتمیس جشن گرفته می شود که زنان را که به عنوان بازیگران، خلبانان و کارگردانان فیلم های اکشن کار می کنند، جشن می گیرند. مؤسسه ژن دیویس جنس در رسانه ها برای نشان دادن زمان نمایش و نمایندگی در زنان در تمام انواع فیلم ها به منظور تسریع برابری کار برای هنرپیشگان کار می کند.

تجزیه و تحلیل خطوط صحبت شده در فیلم های اکشن نشان می دهد بسیاری از فیلم های اخیر در این ژانر تحت سلطه مذاکرات مرد است. تجزیه و تحلیل خطوط در بزرگترین blockbusters 2016 نشان می دهد که علیرغم کلاهبرداری زیاد در مورد سرب زن در Rogue One و شخصیت های زن در گروه خودکشی و کاپیتان امریکا: جنگ داخلی، این شخصیت ها همچنان سهم محدودی از گفتگو داشتند.

به نظر می رسد برخی از بازیگران مرد قهرمان زنان در فیلم های اکشن هستند. تام کروز برای روابط جنسی غیرمعمول خود با همسران اخیر زن مورد ستایش قرار گرفته است. کبی اسگلدرز در جک ریکر: هرگز بازگشت نکن و امیلی بلانت در لبه فردا. تام کروز با تلاش خود برای دفاع از قهرمانان زن قوی در فیلم با یک جایزه شبه نظامی. Artemis افتخار دارد.

مدیران فیلمنامه نویسی مشهور از دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ شامل سام پکینپه، که در سال ۱۹۶۹ غربی، گروهبان وحشی، برای خشونت خونین و نیهیلیست خود بحث برانگیز بود.

مدیران موثر و محبوب از ۱۹۸۰s تا ۲۰۰۰s شامل جیمز کامرون برای دو فیلم اول Terminator، بیگانگان، دروغ واقعی؛ اندرو دیویس ،کد سکوت، بالاتر از قانون، تحت محاصره، فراری؛ جان وو ، فیلم های هنگ کنگ مانند فیلم های Hard-Boiled و American-made انگلیسی از قبیل Hard Target، Broken Arrow و Face / Off؛ جان مک تایانان ، اولین و سومین فیلمهای مرگ سخت، Predator، قهرمان آخرین اقدام؛ ریدلی اسکات باران سیاه، سیاه هویک پایین؛ رابرت رودریگز تركیه مكزیك، از روز غروب تا سپیده دم، مكه، و مایكل وایكوكسی اندیشه ی بتكوویك رومو باید بمیرد، زخم خروج، گهواره ۲ قبر، جنگنده خیابانی: افسانه ی چون لی، رابرت رودریگز خلیج اولین فیلم دو پسر Bad Boys، The Rock، Transformers pentalogy)؛ لوئیس لتیریر اولین فیلم دو فیلم Transporter، Unleashed. برای لیستی طولانی، فهرست کارنامه فیلمنامه کارگردانان را ببینید.

تهیه کنندگان

Avi Lerner متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۴۷ متولد شد تولید کننده فیلم، در درجه اول از فیلم های اکشن آمریکایی است.

باب واینشتاین متولد ۱۸ اکتبر ۱۹۵۴ یک تولید کننده فیلم آمریکایی است. او بنیانگذار و سرپرست Dimension Films، رئیس سابق Miramax Films، و رئیس فعلی با برادرش هاروی وینشتاین از شرکت The Weinstein است.

دون سیمپسون ۲۹ اکتبر ۱۹۴۳ – ۱۹ ژانویه ۱۹۹۶ یک تهیه کننده فیلم، فیلمنامهنویس و بازیگر آمریکایی بود. سیمپسون همراه با شریک تولیدش جری بروکیمر، چنین فیلمهایی مانند فلشتسنس ۱۹۸۳، بورلی هیلز پاپ ۱۹۸۴)، Top Gun (1986) و The Rock 1996 را تولید کرد. فیلم های آنها به ۳ میلیارد دلار می رسد.

هاروی وینشتاین زاده ۱۹ مارس ۱۹۵۲ یک تولید کننده فیلم و کارگردان استودیوی فیلم آمریکایی است. او به عنوان یکی از بنیانگذاران Miramax Films شناخته می شود. او و برادرش باب از سال ۲۰۰۵ رئیس شرکت The Weinstein شرکت تولید فیلم خود هستند. او جایزه اسکاتلندی را برای تولید شکسپیر در عشق گرفت و هفت تن از جوایز تونی را برای تولید انواع نمایشنامه های برنده و موزیکال از جمله Producers ، Billy Elliot Musical، و August: Osage County.

جری برکیمر (متولد ۲۱ سپتامبر ۱۹۴۵) یک تولید کننده فیلم و تلویزیون آمریکایی است. او در تولید فیلم های خود به عنوان تولید کننده اسلحه های زیادی شناخته شده است و موفقیت های بزرگی در ژانرهای اکشن، درام و علم تخیلی به دست آورد. سریال های تلویزیونی مشهور او عبارتند از CSI: Crime Scene Investigation، CSI: Miami، CSI: NY، Without a Trace، Case Cold، و مسابقه شگفت انگیز.

بعضی از فیلم های شناخته شده او شامل بوریلی هیلز پلیس، Flashdance، توپ تفنگ، The Rock، Con Air، Armageddon، Bad Boys، دشمن دولت، Black Hawk Down، پرل هاربر، دزدان دریایی کارائیب و حق رای دادن National Treasure . او همچنین به عنوان مدیر در رسانه ZeniMax خدمت می کند.

جری وینتراب متولد ۲۶ سپتامبر ۱۹۳۷ – ۲۰۱۵ ژوئیه ۶ یک تولید کننده فیلم آمریکایی است و رئیس سابق و مدیر عامل شرکت متحد هنرمندان است. او در Desert کالیفرنیا، کالیفرنیا زندگی کرد.

جوئل سیلور به انگلیسی: Joel Silverزاده ۱۴ ژوئیه ۱۹۵۲ میلادی یک تولید کننده فیلم آمریکایی است که برای فیلمهای مانند سلاح مرگبار و مرگ سخت شناخته شده است. او مالک نقره ای نقره و یکی از بنیانگذاران قلعه تاریک سرگرمی است.

کاترین بیگلو (بیست و چهارم نوامبر ۱۹۵۱) یک ملکه از کارگردانان زن است که به کارگردانی Point Break، Zero Dark Dark، Days عجیب و غریب و قفسه صدمه دیده است.

Damme و چارلز برنسون تولید کرده است و برای یک دوره به عنوان تولید کننده فیلم های سبک کمیک مانند Master of the Universe، Superman IV : تلاش برای صلح، کاپیتان امریکا، و تلاش سقط جنین برای آوردن مرد عنکبوتی به صفحه نقره ای. گولان با استفاده از نام قلم یوسف گلدمن، اسکریپت های فیلم را نیز نوشته و “جلا” کرده است.

 

او مالک گلن گلوبوس با پسر عموی یورام گلوبوس بود. گولان حدود ۲۰۰ فیلم تولید کرد، ۴۴ کارگردانی و ۸ بار جایزه ویولن دیوید و جایزه اسرائیل در سینما را کسب کرد.

Wachowskis-Lana Wachowski به انگلیسی: Wachowskis-Lana Wachowski زادروز ۲۱ ژوئن ۱۹۶۵و Lilly Wachowskiزادروز ۲۹ دسامبر ۱۹۶۷ متولد ۲۹ دسامبر ۱۹۶۷ که به طور حرفه ای با عنوان Wachowskis شناخته می شوند، کارگردانان فیلمنامه نویسی، فیلمنامه نویسان و تولیدکنندگان لهستانی هستند…

 

 

منبع: دیدو فیلم

۱۳۹۸-۳-۲۱ ۰۴:۱۹:۳۸ +۰۰:۰۰خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۸|

۲ Comments

  1. lama خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ at ۲:۰۱ ق.ظ - Reply

    کاربر پسند تر لطفا

  2. elyas خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ at ۲:۰۲ ق.ظ - Reply

    خب تاریخچه بسیار مهمه برای هر کاری

Leave A Comment